REECL Unicredit Bulbank

Пелети за отопление

Горивото, което се използва за котлите на пелети, се нарича пелети. Познати са още като еко пелети, биогранули, биомаса, топливни гранули  или дървесни топливни гранули.

Пелетните горива са биогориво, което се произвежда от компресирана биомаса. Произходът на суровините, необходими за производството им е многообразен. От селскостопански твърди отпадъци от земеделски култури като: слама, царевични пръчки, тютюневи стъбла, клони от овошки и други; от енергийни култури като рапица или от дървесни материали. Произвеждат се като суровият материал се се смила едро, изсушава се, след което се смила ситно, пресова се и се охлажда. Оформянето на пелетите става в пелетна преса, като процесът се извършва при висока температура, която помага частиците да слепнат и високо налягане, за да се оформят в желаната цилиндрична форма.

На пазара се предлагат нисък, среден и висок клас пелети за отопление. Започват да се използват все по-масово както за битово отопление – на едно и двуфамилни къщи, малки хотели и офиси, така и за индустриално приложение. Отоплението с пелети е перфектното съчетание на ефективност спрямо цена. 

Пелетите са екологичен, икономичен и лесен начин за отопление. Отличават се с ниско съдържание на пепел и висока калоричност, което гарантира изключително висока ефективност при изгаряне. Плюс е, че не се отделят почти никакви вредни вещества, поради което пепелта им може да се използва за тор. 

При отоплението с пелети получавате комфорта на отоплението с природен газ, но на много по-достъпна цена, близка до тази с дърва. Го­ля­мо­то им пре­ди­м­ство е, че позволя­ват неп­рекъс­нат и ав­то­ма­ти­зи­ран го­ри­вен про­цес, но без ангажимент за чистене на котела и поддържане на температурата в помещенията. В за­ви­си­мост от модела и обе­ма на котела е възможно с ед­но за­реж­да­не да горят около 7-8 дни в ав­то­ма­ти­чен ре­жим.

Препоръчително е да се из­по­лз­ват само с кот­ли на пелети.

Съхранение: 

Също както и при отоплението с дърва при отоплението с пелети е важно да държите пакетите на сухо място, за да не се мокрят и навлажняват. Добре е при съхранение да не са директно на пода и да ги покриете само отгоре, за да може да се проветряват. 

Разлика между качествени и некачествени пелети за отопление

Качеството на пелетите за горене се определя от редица фактори като: вид на суровините, необходими за производството им; начина на обработка – от изсушаването на биомасата през шлифоването и гранулирането чак до последващото съхранение. 

Съвет за дървесни пелети - лесен начин да разпознаете качествените дървесни пелети от нискокачествените е да обърнете внимание на миризмата при горене. Когато пелетите са качествени тя е същата като тази при горенето на дърва. Друга особеност е съдържанието на дървесен прах. Ако той е малко, значи са качествени. Ако е повече, това е знак за ниско качество. Изключително важно е да се информирате дали пелетите са със съдържание на синтетични добавки, пластмаса или бои. Всякакви добавки от такъв произход не само намаляват качеството, но могат да повредят отоплителната ви инсталация. Обърнете внимание върху опаковката на пелетите – върху нея трябва да има подробна информация за техния произход и качество.

Видове пелети за горене


Дървесни пелети:

Дървесните пелети се получават от обработката на рециклирани дървесни материали или дървесни остатъци (отпадъци). Обикновено суровините се набавят от фабрики за обработка на хартия, фирми за производство на мебели или заводи за рециклиране на такива материали. 

След обработка на дървените материали, получените пелети са чисти, щадящи околната среда и необразуващи дим и почти никаква пепел. 

Стандартни характеристики:

Пелетен размер: 5 - 6мм диаметър
Пелетна дължина: 8-30 мм
Калоричност на килограм: по-голяма от 18MJ/kg = 5 kWh/kg = 3.25 kWh/l
Обемна плътност: 650 kg/m3
Влагосъдържание: по-малко от 10%
Пепелосъдържание: по-малко от 0.5%
Произведени: 100% от дървесина

Рапични пелети:

Рапичните пелети, както и останалите видове пелети за горене, са екологично решение за отопление на дома. В зависимост от производителя, пелетите от рапица могат да имат вариации в характеристиките, но ето стандартните:

Топлина на изгаряне: 3962 ± 5 Кcal/kg
Пелетен размер: 6 - 8мм диаметър
Пелетна дължина: различна
Калоричност на килограм: ~4.6 kw/kg
Пепел: 4.62 ± 0.13%

Сламени пелети:

Сламата се обработва по механичен начин, за да се произведат пелети за отопление. Предимството на пелетите от слама е, че не е нужна специална технология за сушене на тревата – просто се излага на слънце. Другият важен плюс е практически неизчерпаемият им ресурс – тревата расте и се възстановява с пъти по-бързо в сравнение с всички останали ресурси за пелети, като вирее почти във всяко кътче по света. 

Характеристики на пелетите от слама:

Топлина на изгаряне: 4547 ± 0.13 Кcal/kg
Пелетна размер: 6 - 8 мм диаметър
Пелетна дължина: различна
Калоричност на килограм: 4,12-5 kwh/kg
Пепел: ~4.92

Сравнителна таблица с данни за най-широко използваните горива за отопление.

 Гориво  Калоричност КПД на котела Цена на горивото Специф.   цена на топлинна енергия BGN/kWh Разходи за отопление
за 1 месец

BGN/месец
 Агропелети 4.2 kWh/kg  88% 170 BGN/t 0.046 124,90
 Дърва за огрев  3,14 kWh/kg  70% 145,28 BGN/t 0,066 180,30
 Лигнитни въглища  6,2 kWh/kg  70%  380 BGN/t 0,087 238,00
 Дървесни пелети  4,88 kWh/kg  88%  360 BGN/t 0,083 227,50
 Природен газ  9,01 kWh/m3  90% 804 BGN/1000 nm3 0,099 270,50
 Електроенергия  1,00 kWh  99% 0,171 BGN/kWh 0,172 470,60
 Пропан-бутан  12,80 kWh/kg  90%  2 101,56 BGN/t 0,182 497,50
 Дизелово гориво  11,63 kWh/kg  88%  2 057,41 BGN/t 0,201 548,40

Изчисленията са направени за отопление на жилище с площ 120 м2